10 olyan szempont, amelyek nagyban befolyásolják a festmény eladhatóságát

Az eredetiség: Vita nélkül az első és egyben legfontosabb szempont. Sokat számít, ha szignóval ellátott az adott kép, persze egy aláírás önmagában nem megkérdőjelezhetetlen bizonyíték. A stílus sem perdöntő, különösen a régebbi alkotások esetében fordulhat elő, hogy egy nagyobb festőegyéniség követőjének képével van dolgunk. Amennyiben azonban rendelkezésünkre áll bizonyíték az alkotás eredeti mívoltát illetően, úgy biztosak lehetünk benne, hogy az pozitívan fog hatni a mű megítélésére és eladására.

A proveniencia: Az alkotás származása, az előző tulajdonosok, gyűjtők kiléte szorosan összefügg az eredetiség kérdésével. Amennyiben a festmény bizonyíthatóan szerepelt egy ismert múzeum kiállításán vagy a tulajdonában volt egy jó nevű gyűjtőnek, úgy nagy a valószínűsége annak, hogy autentikus alkotással állunk szemben, tehát a visszakövethető proveniencia értéknövelő tényező.

Az alkotó népszerűsége: Az alkotó személye számtalan aspektusból vizsgálható. Számít például, hogy mennyire népszerű, tehát a nagyközönség által mennyire ismert és elismert a művész. Míg joggal gondolhatjuk elképzelhetetlennek, hogy Rembrandt vagy Leonardo valaha is kimegy a divatból, addig léteznek olyan alkotók, akikkel szemben könnyen megváltozhat a közízlés. Ez attól is függ, hogy milyen a festő a művészet történetében betöltött szerepe. Mennyi újítást köszönhetünk neki? Stílusteremtő-e? Az újító, stílusteremtő egyéniségek neve minden bizonnyal kiállja az idő próbáját és megőrzi az alkotó személyét a mindenkori műértő, műkedvelő közönségnek.

A háttértörténet: Befolyásoló tényező továbbá, hogy mi az alkotó vagy a festmény háttértörténete. Klisé, de igaz: a tragikus sorsú, hányattatott életű, esetleg fiatalon elhunyt művész munkáit körüllengi egyfajta romantikus hangulat, ami óhatatlanul is megérinti az embereket. Magának az alkotásnak is lehet izgalmas története, ami vagy a festő élettörténetével kapcsolatos vagy függetlenedve az alkotótól, lappangással, hihetetlen megtalálással kapcsolatos. Biztosan mindannyian emlékeznek Berény Róbert Alvó nő fekete vázával című művére, amit Barki Gergely művészettörténész 2009-ben a Stuart Little, kisegér film diszletében fedezett fel. A festmény öt év múlva Magyarországra került, majd rekordáron, 70 millióért kelt el.

Az alkotói korszak: Az sem lényegtelen, hogy az adott mű a festő melyik alkotói korszakából származik. Egy festmény Van Gogh késői korszakából valószínűleg mindig jobb áron fog elkelni, mint egy korai alkotás.

A téma: Bizonyos témák népszerűek, míg mások nem. A festmények közkedvelt témáit mindenki egyszerűen kitalálhatja, elég arra gondolnunk, hogy mi az, amit szívesen nézegetnénk naphosszat az otthonunkban. Persze itt is megjelenhetnek az egyéni eltérések, de az aukciós eladások azt mutatják, hogy vannak különösen kedvelt témák. Ilyenek a csendélet, az attraktív nőket ábrázoló portrék, az aktok és a békés tájképek. Gyakorlatilag majdnem biztosak lehetünk benne, hogy egy bájos női arcot megjelenítő festmény könnyeben kel el, mint egy mogorva öregembert ábrázoló alkotás.

A stílus felismerhetősége: Mennyire állapítható meg akár első blikkre, hogy kitől származik a festmény? Mennyire jellemző az adott téma és a stílus? Legyünk őszinték: ha valaki megvásárolja egy ismert alkotó művét, majd elhelyezi az otthonában, valószínűleg szeretné, ha az avatott szem felismerné a festőt, és nem szorulna bizonyítgatásra a kép fontossága, értéke. Ráadásul a jellemző stílus a leggyakrabban egyet jelent a kiforrottal is. Visszacsatolva a Van Gogh-os példánkhoz: a festővel kapcsolatos első asszociációnk sokkal inkább a Csillagos éjszaka vibráló színeihez és nyugtalan ecsetkezeléséhez köthető, mint a Krumplievők nyomasztó, sötét tónusaihoz, holott utóbbi is egy remek alkotás a maga nemében, csak sokkal kevésbé illik a Van Gogh-ról bennünk kialakult képhez.

Az előfordulás gyakorisága: Minél ritkábban fordul elő egy -egyébként elismert- művész munkája a műtárgypiacon, annál sürgetőbb a „most vagy soha” érzés, hiszen a gyűjtőben könnyen felmerülhet, hogy talán többet nem lesz lehetősége hozzájutni az adott alkotó festményeihez. Általánosságban kijelenthetjük: minél ritkább, annál értékesebb.

A kondíció és a keret: A festmény állapota és a keret minősége gyakran döntő jelentőséggel bír. Sok gyűjtő nem szeretne a restaurálással és a keretezéssel bajlódni, így a nagyobb aukciósházak saját restaurátoraikkal helyrehozatják a képet az árverés előtt, hogy a festmény az eseményen már a legjobb formájában mutatkozhasson be.

A technika: A képek hierarchiájának csúcsán az olajfestmény áll. Ugyanazon festő olajfestménye és egyedi grafikája közül az olajfestmény az, ami jobb áron eladható.

A fenti 10 ponton túl fontos, és egyáltalán nem általánosítható a festmény ránk gyakorolt hatása. Ez egy olyan összetett szempont, ami a téma, az alkotó, a színek, az ábrázolási mód, a háttértörténet és a saját személyiségünk elegyéből születik, és megőrzi az aukciók, a piac kiszámíthatatlanságának izgalmát.

forrás: portfolio.hu, szerző: Járfás Eszter, műtárgy.com

A színek fontossága otthonunkban
Kosár
Kívánságlista
Most megnézett
Kategóriák

INSPIRÁLÓDJ VELÜNK!

Iratkozz fel szuper hírlevelünkre, és kapd meg tippjeinket. Legyél az első, aki értesül újdonságainkról, exkluzív ajánlatainkról.